Storno księgowe

Storno księgowe

Przy tworzeniu dokumentów księgowych należy być szczególnie wyczulonym na precyzję i wprowadzanie właściwych zapisów. Nawet przy największej dbałości o szczegóły, nie sposób jednak uniknąć pomyłek. Człowiek jest bowiem istotą omylną, co powoduje, że czasem także na dokonane zapisy księgowe należy nanieść poprawki. W takim przypadku z pomocą przychodzi storno.

Czym jest storno?

Storno jest zapisem księgowym, którym anuluje się wcześniej dokonaną operację księgową. Jest sposobem na dokonanie zmian w dokumentach bez konieczoności wprowadzania skreśleń. Kreślenia zapisów w dokumentach księgowych należy bowiem unikać. Po pierwsze, sprawiają one, że zapisy stają się nieczytelne, po drugie nie można ich dokonywać po zamknięciu okresu rozliczeniowego, a po trzecie ustawa o rachunkowości bardzo rygorystycznie określa warunki, na jakich można w dokumentach księgowych dokonywać skreśleń.

Storno ma zaś ten atut, że można je zastosować również po zamknięciu okresu rozliczeniowego, a zatem pozwala zachować całą historię księgowania, nie wpływa na kolejność numeracji ani na czytelność zapisów.

Storno – “odwrócenie” zapisu

Nazwa “storno” wzięła się od włoskiego słowa stornare, które znaczy “odwracać”. Storno jest właśnie sposobem odwrócenia dokonanego wcześniej błędnego zapisu księgowego przez wprowadzenie nowego, który będzie korygował błąd.

Rodzaje storna

Ze względu na stronę zapisu na kontach, storna dzielimy na dwa rodzaje:

  • storno czarne,
  • storno czerwone

Storno czarne oznacza dokonanie zapisu na tym samym koncie, na którym znajdował się błędny zapis, ale po przeciwnej stronie. W ten sposób kwota uprzednio zapisana ulega wyksięgowaniu i przestaje mieć wpływ na bilans konta. Po wprowadzeniu storna, należy dokonać prawidłowego zapisu, który wcześniej został wprowadzony błędnie. Charakterystyczne dla storna czarnego jest to, że choć usuwa ono wpływ dokonanej wcześniej pomyłkowo operacji księgowej na saldo rachunku, to powoduje swego rodzaju “sztuczne” zwiększenie obrotów. “Wystornowana” kwota jest bowiem wliczana do obrotów rachunku, choć w rzeczywistości żaden obrót nie nastąpił, a storno jest jedynie zapisem księgowym. Z tego względu storna czarnego nie powinno się stosować w przypadku kont, których obroty są podstawą obliczania innych wielkości lub wykazywane przez daną jednostkę w sprawozdaniach.

Storno czerwone to powtórzenie błędnego zapisu księgowego po tej samej stronie na rachunku, ale z ujemnym znakiem. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w rachunkowości, wpis ujemny dokonuje się poprzez zapisanie kwoty, którą należy odjąć kolorem czerwonym, stąd nazwa “storno czerwone”. W ten sposób kwota zapisana na czerwono jest liczona tak, jakby przed nią znajdował się znak minus. Po dokonaniu tej operacji stornującej, należy wprowadzić prawidłowy zapis. Aby storno czerwone było lepiej widoczne, często dodatkowo bierze się je w nawias lub ramkę. Od kiedy rachunkowość jest prowadzona przy użyciu komputerów, storno czerwone można często spotkać właśnie tylko jako wpis w ramce, który w ogóle nie jest oznaczany kolorem czerwonym. W odróżnieniu od czarnego, storno czerwone nie wpływa na wysokość obrotów na rachunku danej jednostki.

Ewa Kaczmarek

Ewa Kaczmarek

Projektantka wnętrz z zamiłowaniem do nowoczesnego designu. Inspiruje czytelników do tworzenia funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w swoich domach. Prywatnie kolekcjonerka sztuki współczesnej i miłośniczka teatru.

Artykuły: 72

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *