Wykończenie elewacji, które zwiększa parametry cieplne budynku

Wykończenie elewacji, które zwiększa parametry cieplne budynku

Budynki energooszczędne i pasywne wymagają stosowania rozwiązań, które maksymalnie niwelują mostki termiczne. Zatem stosuje się okna nieotwieralne, wentylację mechaniczną, a także solidną warstwę ocieplenia ścian. Trzeba jednak powiedzieć, że niezależnie od tego czy mamy do czynienia z budownictwem energooszczędnym czy pasywnym, to na ograniczenie strat ciepła wpływ ma również wykończenie elewacji np. kamieniem elewacyjnym.

Cegła klinkierowa – doskonały wybór do ścian wielowarstwowych

wykończenie domu cegła

Pierwszą propozycją do wykończenia jest cegła klinkierowa. Ściany zewnętrzne wykonane z cegły klinkierowej to dodatkowa warstwa ocieplenia, gdyż posiadają one niski stopień nasiąkliwości, a przy odpowiednim montażu zapobiegają również mostkom termicznym. Trójwarstwową ścianę zewnętrzną można wznosić jednoetapowo lub dwuetapowo. Ułożenie warstwy elewacyjnej już po wykonaniu zadaszenia jest lepszym rozwiązaniem ze względu na ochronę materiału przed nasiąkaniem wilgocią jeszcze przed jego montażem. Oczywiście trzeba pamiętać, że ten rodzaj wykończenia można się zdecydować jeśli została wykonana odpowiednio szeroka ława fundamentowa. Zatem należy go wybrać już na etapie projektowania. Do murowania warstwy elewacyjnej z cegły klinkierowej używa się warstwy cementowej, przy murowaniu kolejnych rzędów, a także fug wodoodpornych. Połączenie trzech warstw, czyli nośnej, ocieplenia i cegły klinkierowej następuje poprzez zastosowanie kotw stalowych. Taka ściana izoluje nie tylko termicznie, ale również akustycznie.

Płyty ceramiczne wielkoformatowe – utrzymujące ciepło nie tylko wewnątrz

Aby zwiększyć parametry cieplne budynku, jako warstwę wykończeniową warto wybrać płyty ceramiczne wielkoformatowe. Spieki kwarcytowe są doskonałym wyborem ze względu na naturalnie niską nasiąkliwość, która nie przekracza 1%, a także odporność na uszkodzenia. Takie parametry płyt ceramicznych zapewnia ich wypalanie w wysokich temperaturach powyżej 1000 stopni Celsjusza. Choć płyty wielkoformatowe bardziej znane są ze stosowania ich we wnętrzach, np. hoteli, to równie dobrze można je wykorzystać do efektownego i zarazem dodatkowo ocieplającego budynek wykończenia.

Kamienie elewacyjne – aranżacja jak z górskich pejzaży

kamienie elewacyjne

Właściwości takie jak bezwładność termiczna, czyli zdolność do utrzymywania ciepła, to powód dla którego na elewację wiele osób wybiera kamień elewacyjny. Oczywiście ze względu na trudne warunki atmosferyczne trzeba go zarówno przed montażem, jak i kilka lat po nim impregnować. Dzięki temu nie pojawią się wykwity pleśni, a kamień będzie niewątpliwą ozdobą elewacji, która przypomina tę wyjętą z górskich pejzaży. Solidne kamienie elewacyjne w zależności od wielkości można montować na zaprawie klejowej, w przypadku małych kamieni lub kotwach mocujących, jeśli wybierze się te cięższe i większe. Oczywiście ciężki kamień elewacyjny nie nadaje się do konstrukcji ścian domów kanadyjskich, za to podobnie jak cegła klinkierowa sprawdzi się do wykończenia elewacji składającej się z warstwy nośnej z cegły i ocieplenia.

Drewno – doskonały wybór do domów pasywnych

W przypadku domów pasywnych, gdzie mostki termiczne muszą być maksymalnie zredukowane można zdecydować się na wykończenie w drewnie. Oczywiście musisz wybrać gatunek drewna o niskiej kurczliwości, które dodatkowo będzie zabezpieczone warstwą impregnacji. Świetnie sprawdzi się drewno sosnowe, modrzewiowe, świerk skandynawski, cedr kanadyjski, a także drewno egzotyczne. Deski drewniane montuje się tu na podwójnym ruszcie drewnianym, gdzie łaty i kontrałaty są tej samej szerokości co izolacja i szczeliny wentylacyjne. Deski elewacyjne układa się nie ściśle, a zachowując szczelinę 20 mm. Ma to zapobiegać pleśnieniu. Stosowanie podwójnego rusztu zapobiega powstawaniu mostków termicznych, a wykonanie wszystkiego zgodnie ze sztuką budowlaną sprawia, że drewno tworzy zdrowy i przyjemny mikroklimat.

To odpowiedni montaż warstwy elewacyjnej wpływa na jej parametry ochronne. Niemniej jednak warto wybierać materiały o niskiej nasiąkliwości, a w przypadku tych bardziej narażonych na zawilgocenie stosować odpowiednią impregnację. Najlepsze parametry cieplne zyskuje się w domach o ścianach trójwarstwowych, jednak zadbanie o odpowiednie ocieplenie ścian nośnych pianką pur oraz nałożenie warstwy zewnętrznej z płytki klinkierowej bądź drewna sprawia, że również w przypadku konstrukcji lekkiej można uzyskać odpowiednią ochronę przed ucieczkami ciepła z budynku.

Ewa Kaczmarek

Ewa Kaczmarek

Projektantka wnętrz z zamiłowaniem do nowoczesnego designu. Inspiruje czytelników do tworzenia funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni w swoich domach. Prywatnie kolekcjonerka sztuki współczesnej i miłośniczka teatru.

Artykuły: 72

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *