Kalendarz ogrodnika amatora – jak zaplanować pracę i o wszystkim pamiętać?
Prace w ogrodzie mogą być przyjemnością, ale z drugiej strony potrafią być naprawdę męczące. Jednocześnie trzeba je wykonywać regularnie, bo tylko dzięki temu Wasz ogródek będzie prezentował się pięknie. Tak naprawdę nawet ogrodnicy amatorzy muszą pracować w ogrodzie przez cały rok, bo zawsze jest coś to zrobienia. Dziś przedstawimy wam jak zaplanować kalendarz i o czym pamiętać.
Grudzień, styczeń i luty, czyli jakie prace należy wykonać w tych miesiącach?
Wydaje się, że w miesiącach zimowych można odpocząć od prac ogrodowych. Ale nic bardziej mylnego. To, że w tych miesiącach jest zimno bądź mroźna oznacza, że trzeba osłonic rośliny przed mrozem. Jednocześnie konieczne jest podlewanie wszystkich rośli zimozielonych, ale dotyczy to sytuacji, że zima akurat jest łaskawa. Na początku miesięcy zimowych warto bielić drzewa owocowe. Jeżeli zauważycie na drzewach i krzewach resztki zaschniętych owoców, to oczywiście oznacza, że należy je usunąć. Tym bardziej jest to ważne, wszak zimują w nich szkodniki. A gdy pojawi się śnieg, to należy go otrząsnąć z gałęzi. Tutaj mamy dla Was jedną ważną radę, tak jak wiecie, że kosiarki elektryczne cicho pracują i są efektywne, tak powinniście wiedzieć, że nie należy chodzić po trawie przykrytej śniegiem, bo możecie uszkodzić jej system korzeniowy. Prace w styczniu i lutym wyglądają podobnie, przy czym w lutym można już wysiać pierwsze rośliny na rozsady. I do nich należą petunie czy pelargonie. Jednocześnie nadal chronimy rośliny przed mrozem, ale jeżeli zrobi się ciepło, to rzecz jasna osłony ściągamy. Koniec miesięcy zimowych to dobry czas na wykonanie pierwszych oprysków drzew owocowych. Od połowy bądź końcówki lutego trzeba przyciąć krzew owocowe i drzewa owocowe.
Wiosenne prace w ogrodzie – o czym należy pamiętać?
Wiosną rośliny budzą się do życia, w więc jak możecie się spodziewać w tych miesiącach czeka Was niemało pracy. Oczywiście należy uporządkować ogród po zimie, a przy tym ściągnąć już osłony z roślin. Czas także wziąć się za wzmocnienie trawy i do tego celu można użyć mineralnych nawozów wieloskładnikowych z dużą zawartością azotu i fosforu. Dobrze sprawdzi się nawóz granulowany, ale można także postawić na taki w postaci płynnej. Wiosną należy kosić już trawę, ale za jednym razem nie można ściąć więcej niż połowę długości. Przyda się też dobry sprzęt. Kosiarka elektryczna w ofercie Euro Ogród to świetny wybór dla wymagających. To nadal nie konic prac, bo trzeba też zrobić porządek w rabatach kwiatowych, ale i poprzycinać krzewy czy żywopłoty. Kolejnym ważnym elementem jest pielęgnacja rabat.
Letnie prace, które na Was czekają
Lato to czas szczególny. W teorii ogródek wygląda już pięknie, ale trzeba naprawdę sporo pracować, aby utrzymać go w takim stanie i nadmiar słońca oraz brak opadów na pewno w tym nie pomagają. Nie zapomnijcie, że wody nie powinno się marnować. Dlatego też do podlewania przyda się lepiej deszczówka, która możecie zbierać. Tym bardzie, że przy takich upałach rośliny potrzebują większej ilości wody. Latem musicie też usunąć chwasty i dbać o trawnik. Kosiarki elektryczne czy spalinowe powinny być odpalane raz na dwa tygodnie. Jednocześnie trawnik nie może być ścinany na zbyt krótko. Optymalna wysokość wynosi od 3 do 4 m. Latem można już naprawdę zrelaksować się w ogrodzie, ale poza relaksem trzeba jeszcze przycinać rośliny i zacząć rozmnażać krzewy. Warto jeszcze przygotować szybki i wzmacniający nawóz. Wystarczy tylko wymieszać wysuszone fusy z glebą w proporcji 1 do 3. Raz w miesiącu należy dokarmiać rośliny takim nawozem.
Prace jesienne, czyli praca na 100%
Jesienią czas na wysiew roślin, ale i cebulek. O tej porze roku można też posadzić krzewy i drzewka. Zatem pracy jest sporo. Ale z drugiej strony o tej porze roku chwasty nie rosną już tak szybko, a więc przynajmniej w takich pracach nie będzie ciężko. Pamiętajcie, że sadzenie należy rozpocząć wczesną jesienią, bo tylko wtedy system korzeniowy ma dużą szansę się rozrosnąć. O tej porze roku należy jeszcze podlewać rośliny zimnozielone.