Atopowe zapalenie to choroby skóry to choroba, która występuje przewlekle u osób w różnym wieku. Warto wiedzieć jak pomóc dziecku, dla którego schorzenie to jest sporą uciążliwością.
Na czym polega AZS?
AZS jest chorobą, której przyczyny nadal nie zostały do końca poznane. Przeważającą teorią jest ta mówiąca o czynnikach genetycznych oraz podłożu autoimmunologicznym. Wskazuje się na przykład, że dzieci rodziców, którzy chorują na AZS mają większe prawdopodobieństwo do wystąpienia schorzenia. Jest to przewlekła choroba skóry występująca z nawrotami i emisjami, w której przebiegu na różnych obszarach ciała pojawiają się wysypki, grudki, plamy, pęcherzyki z płynem surowiczym. Dodatkową uciążliwością jest świąd skóry. To on sprawia, że AZS jest nie tylko problemem estetycznym, ale wyraźnie obniża komfort życia. Ataki choroby pojawiają się w odpowiedzi na różnego rodzaju czynniki, do których należą na przykład stres, konserwanty, detergenty, szorstkie materiały.
Fazy atopowego zapalenia skóry
Warto wiedzieć, że AZS najczęściej pojawia się w dzieciństwie. Pierwsze zmiany wystąpić mogą już w okresie noworodkowym. Sama choroba przebiega w fazach. Pierwsza z nich, niemowlęca trwa do drugiego roku życia dziecka i zmiany w niej obejmują obszar główki. W drugiej fazie, która trwa do jedenastego roku życia AZS występuje także w zgięciach łokci, na kolanach i dłoniach. U starszej młodzieży i dorosłych schorzenie objawia się też na górnych częściach ciała czy w okolicy ust. Dla dzieci AZS może być szczególnie uciążliwe, ponieważ często dotyczy dłoni, na których szybko pojawiają się zmiany po kontakcie z kosmetykami czy nawet produktami używanymi do prac plastycznych. Swędzące, rozdrapywanie przez dziecko zmiany mogą być przyczyną powstających egzem, który bardzo trudno się goją.
Jak poradzić sobie z AZS?
Jak radzić sobie z AZS u dzieci? W radzeniu sobie na co dzień z atopowym zapaleniem skóry najważniejsze jest niedopuszczanie do ataków. Oznacza to, że koniecznie trzeba wyeliminować czynnik, który sprawia, że skóra wchodzi w stan zapalny. Bywa, że trudno jest zdiagnozować co konkretnie wywołuje atak lub, że istnieje więcej niż jedna przyczyna. Kolejną istotną kwestią jest pielęgnacja atopowej skóry. U dzieci, które mają takie tendencje można włączyć na przykład emolientowe płyny do mycia ciała, szampony z emolientami a także balsamy stosowane po kąpieli. Bardzo dobrze sprawdzają się też produkty z ceramidami, które zapobiegają utracie wilgoci ze skóry. Przesuszone naskórek jest bowiem “sprzymierzeńcem” atopowego zapalenia skóry i nasila powstające zmiany. Jeżeli zmiany skórne dotyczą w dużej mierze dłoni, można na przykład posmarować grubą warstwą kremu ręce na noc, a potem nałożyć bawełniane rękawiczki. Będą też one powstrzymywać dziecko przed bezwiednym drapaniem się. Warto przedyskutować z pediatrą wdrożenie leków antyhistaminowych ponieważ wielu pacjentom przynoszą one dobry efekt. Zmniejszają świąd i intensywność wyprysków. Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwe szczególnie dla najmłodszych. Może więc wywoływać niepokój maluszków, co często jest objawem, który trudno przypasować do konkretnej przyczyny – pasuje bowiem zarówno do problemów skórnych jak i brzuszkowych.