Jak urządzić pokój dziecka z podziałem na strefy – praktyczne rozwiązania i estetyka na miarę dziecięcych oczekiwań
Każdy rodzic chce, by pokój jego dziecka był wyjątkowy. Maluch czy starszak musi się w nim czuć dobrze, a dodatkowo wnętrze powinno zapewniać ergonomię i spełniać wszystkie wymogi jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Tutaj bardzo istotne znaczenie ma podział na strefy, więc dziś przedstawimy praktyczne rozwiązania, które spełnią oczekiwania dzieci, ale i rodziców.
Urządzamy strefę snu i wypoczynku
Pierwsza i najważniejsza z punktu widzenia rozwoju, to oczywiście strefa snu i wypoczynku. W niej główne miejsce zajmuje łóżko, które może mieć formę klasyczną, ale równie dobrze może być wyposażone w maszty i daszek, tworząc coś na kształt domu. Ciekawym rozwiązaniem może być również łóżko z wysuwanym dodatkowym miejscem do snu. Dla rodzeństwa można wybrać klasycznego piętrusa. Niezależnie od rodzaju łóżka trzeba dobrać do niego nie tylko wygodny materac, czy materace i pościel, ale również oświetlenie. Przy klasycznym modelu mogą stanąć szafki nocne, a na nich jest miejsce na lampkę nocną. Tutaj bardzo istotne znaczenie ma dobór odpowiednich żarówek LED. Nie mogą mieć zbyt dużej mocy, ponadto powinny dawać przyjemne punktowe, ciepłe światło. Decydując się na kinkiety nad łóżkiem piętrowym, czy też zamontowane na każdym poziomie, można wybrać także żarówki o zmiennej barwie światła, którą można sterować. Taki element może urozmaicić dziecięcy pokój i dodać mu koloru. Te i inne rodzaje oświetlenia oferuje sklep z żarówkami LED. Można wybrać zarówno modele w kształcie klasycznym, kuli, jak i świeczki. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej warto na suficie przykleić fluorescencyjne dekoracje, które będą świecić w nocy. Dzięki temu być może dziecko przekona się, by wyłączać na noc światło i pokona nocne strachy.
Jak powinna wyglądać strefa nauki?
Kolejną ważną strefą jest strefa nauki. Tutaj bardzo duże znaczenie, a właściwie strategiczne ma dobór biurka i fotela biurowego. Nie warto wybierać zwykłego krzesła, nawet jeśli jest bardzo ładne, czy nowoczesne, bowiem tutaj chodzi o zdrowy kręgosłup dziecka. Trzeba jednak przyznać, że fotele biurowe są także niezwykle designerskie. Można chociażby zdecydować się na model dla graczy, który nie tylko wyposażony jest w zagłówek i podłokietniki, ale często również podnóżek. Dodatkowo wszystkie te elementy są regulowane, a fotel można nabyć także w ciekawych kolorach. Jeśli chodzi o biurko, to najlepiej wybrać drewniane czy drewnopochodne. Modele ze szklanym blatem lepiej wybrać do biura. Aby urozmaicić strefę nauki obok regału czy nad biurkiem warto powiesić dużą mapę, albo tablicę z której dziecko będzie mogło korzystać. Lampka nie musi być postawiona na biurku, gdyż w przypadku mniejszego blatu można ją zamontować na krawędzi regału, dzięki wyborowi odpowiedniego modelu z uchwytem. W tym przypadku także oświetlenie powinno być punktowe i skierowane na biurko. Tutaj można pokusić się o neutralną barwę światła, która będzie sprzyjała skupieniu. Dziecko na pewno doceni dodatkowe kontenerki na kółkach czy organizery, w które warto doposażyć tę strefę.
Co powinno się znaleźć w strefie rozrywki i zabawy?
Najważniejsza dla każdego dziecka będzie strefa rozrywki i zabawy. Doskonałym wyborem do niej będą fotele sako. Workowate modele są niezwykle wygodne i świetnie sprawdzają się zarówno przy czytaniu, oglądaniu telewizji czy graniu w gry na konsoli. Oczywiście warto strefę zabawy wyposażyć w małą półkę na której mogą znaleźć się bardziej tradycyjne planszowe gry albo odtwarzacz i kolekcja audiobooków, którą docenią dzieci lubiące posłuchać ciekawych historii, ale nieprzepadające za czytaniem. W przypadku młodszych dzieci na półce znajdą się ulubione misie czy lalki, a obok może stanąć zabawkowa kuchenka i stoliczek z krzesełkami. Ta strefa także wymaga dodatkowego oświetlenia. Można podświetlić rzeczy na niewielkiej szafce czy komodzie stosując punktowe listwy led.
Jak zorganizować garderobę w pokoju dziecka?
Na sam koniec warto zwrócić uwagę na garderobę. W pokoju nie może zabraknąć przynajmniej jednej szafy i w tym przypadku warto wybrać model przesuwny. Taką szafę można doposażyć w oświetlenie wewnętrzne, które zwiększy jej ergonomię. Zresztą można je zastosować także w modelu uchylnym obok którego może stanąć bieliźniarka czy komoda. Warto zadbać o system cichego domykania szuflad i szafek, a także wytrzymałe prowadnice. Dziecko doceni możliwość zmiany wystroju, wszak niektóre meble wyposażone są w kilka kompletów kolorowych uchwytów. Własna inwencja też jest wskazana, wszak można wybrać po kilku latach okleiny meblowe albo od razu spersonalizować fronty według gustu dziecka.
Pokój dziecka może być ergonomiczny, a jednocześnie spełniać jego oczekiwania. Warto wybierać wysokiej jakości meble i energooszczędne oświetlenie, które pozwoli zaoszczędzić nieco środków.