Jak wykonać zewnętrzne schody? Poznaj nasze ciekawe pomysły
Wykonanie schodów zewnętrznych to sporo pracy. Trzeba wykonać podkonstrukcje i na niej umieścić gotowe stopnie albo też na wykonaną konstrukcję wylać beton, a następnie poczekać aż się zwiąże i usunąć szalunki. Bardzo istotne jest również wykończenie schodów, a tu przecież mamy wiele możliwości. Zatem, jak w ciekawy sposób wykonać schody zewnętrzne?
Poznaj zasady prawa budowlanego
Zanim przystąpimy do budowy schodów, musimy wiedzieć, jakie według prawa budowlanego powinny mieć wymiary. Określone jest, że w przypadku domu jednorodzinnego szerokość schodów nie powinna być mniejsza niż 90 cm. Najlepiej, aby schody były jednak jeszcze szersze. Ponadto istotna jest wysokość i głębokość stopni. W przypadku tego pierwszego parametru powinno to być w granicach 16-17 cm. Z kolei głębokość nie powinna być większa niż 50 cm. Wpływałoby to bowiem znacząco na komfort użytkowania. Wysokie schody są trudne w użytkowaniu dla osób starszych, z kolei te o zbyt dużych stopniach niewygodne dla każdego. Oczywiście można wykonać szalunki i wylać beton. Wtedy trzeba poczekać na ich ściągnięcie około 3-4 tygodni. Wtedy zyskuje się pewność, że beton nie będzie pękał. Jest jednak prostsze rozwiązanie, a mianowicie schody z gotowych stopnic betonowych lub kamiennych.
Montaż schodów z bloków betonowych na ziemnej podbudowie
Pierwszą możliwością jest montaż schodów na ziemnej podbudowie. Tu poza warstwą kruszywa, potrzebna jest również wylewka betonowa. Trzeba zachować również spadek stopni 1-2%, aby woda mogła swobodnie spływać. Zatem warstwa kruszywa powinna mieć 20-30 cm, a następnie stosuje się konstrukcję schodów z półsuchego chudego. W przypadku wyższych schodów trzeba również zadbać o fundament stabilizujący pod pierwszym stopniem. Na tak wykonanej konstrukcji można układać gotowe stopnice, które są dostępne w różnej wysokości od 12 do 18 cm.
Schody na metalowej konstrukcji idealne w przypadku budynków użytku publicznego
W przypadku większych budynków bardzo często potrzebne są wyższe, a także dłuższe schody. Tu doskonale sprawdzają się konstrukcje metalowe, na których można umieszczać betonowe bloki. Takie schody prezentują się modernistycznie, a jednocześnie są bardzo stabilne. Przede wszystkim w takim przypadku stopnie blokowe są montowane do elementów konstrukcji za pomocą wkrętów. To znacznie ułatwia i przyspiesza cały proces wykonania schodów zewnętrznych.
Kształt schodów dopasuj do stylistyki elewacji
W przypadku niektórych aranżacji wskazane jest wykonanie zaokrąglonych schodów zewnętrznych. Szczególnie dobrze prezentują się w towarzystwie filarów w tradycyjnych czy stylizowanych na minione epoki budynkach. Tradycyjne, prostokątne będą dobrze komponować się z prostymi, geometrycznymi i nowoczesnymi bryłami w stylu skandynawskim czy też industrialnym. Oczywiście w przypadku stylistyki bardzo duże znaczenie ma dopasowanie odpowiedniego wykończenia schodów.
Wykończenie schodów zewnętrznych – poznaj ciekawe rozwiązania
Wykonanie schodów to jedno, a ich wykończenie, to kolejna pracochłonna czynność. Trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednie materiały. Świetnie sprawdzi się kamień naturalny. Będzie odpowiedni zarówno do aranżacji w klasycznym stylu, jak i skandynawskim czy industrialnym. Płytkami kamiennymi można wykończyć schody z betonowych bloków. Warto zdecydować się na szlifowane, o antypoślizgowej powierzchni. Doskonale sprawdzi się również gres matowy przeznaczony do zastosowania na zewnątrz. Istotne znaczenie ma fakt, że może imitować różne struktury, np. drewno, choć jeśli ma się wystarczający budżet schody można wykończyć również w zaimpregnowanym drewnie egzotycznym bądź dębowym. Będzie to idealne rozwiązanie do aranżacji w stylu rustykalnym.
Odpowiednie wykonanie i wykończenie schodów zewnętrznych zagwarantuje ich trwałość na lata. Ponadto nie bez znaczenia jest estetyka obejścia domu, którą dzięki nim można dopełnić. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych szalunków i wylewek i można skorzystać z prostszego rozwiązania, a mianowicie gotowych stopni. Warto zwrócić uwagę na fakt, że są dostępne nie tylko w wersji prostokątnej, ale również owalnej. Betonowe czy kamienne? Wybór należy do Ciebie.