księgowość

Najkorzystniejsze formy rozliczenia dla mikroprzedsiębiorstw

Coraz więcej osób zakłada swoją działalność, wszak praca na etacie nie zawsze jest satysfakcjonująca, zwłaszcza pod względem zarobków. Oczywiście prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe, gdyż wymaga przestrzegania określonej ilości przepisów, a także konieczne jest wybranie sposobu rozliczania się. W dzisiejszym poradniku przedstawimy najkorzystniejsze formy rozliczenia dla mikroprzedsiębiorstw. Niewątpliwie pomocna będzie obsługa księgowa.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – co warto wiedzieć?

FVWiele osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Oczywiście za wybór formy opodatkowania odpowiedzialny jest przedsiębiorca. Przy jego dokonywaniu powinien on wziąć pod uwagę rachunek ekonomiczny, ale również rodzaj wykonywanej działalności. Wiele osób stosuje zasady ogólne, czyli skalę podatkową. W tym przypadku stanowi to formę opodatkowania przychodów z działalności, ale również przychodów uzyskiwanych w ramach umów cywilnoprawnych, a także stosunku pracy oraz świadczeń, które uzyskuje się z ZUS-u. Może to być zarówno zasiłek, renta czy też emerytura. Skala podatkowa polega na opodatkowaniu dochodu, czyli przychodów i kosztów, według danej skali. Podstawą obliczenia podatku jest dochód. Podatek 18% obliczany jest przy podstawie wynoszącej nie więcej niż 85528 zł. Z kolei powyżej tej kwoty obowiązuje 32% podatek. Skala podatkowa ma wiele zalet, ale i pewne wady. Otóż na samym początku trzeba wiedzieć, że można rozliczać się wpłacając zaliczki okresowe, a także zeznania roczne. Oczywiście zaliczki okresowe dotyczą jedynie małych przedsiębiorców. Należy je wyliczyć i wpłacić na konto odpowiedniego urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia miesiąca, który następuje po okresie rozliczeniowym. Jeżeli jest to dzień wolny od pracy bądź też weekend, wtedy zaliczkę należy uiścić w najbliższym dniu roboczym.

Wady i zalety skali podatkowej

Skala podatkowa bardzo często wybierana jest przez mikroprzedsiębiorców, a to dlatego, że upoważnia do skorzystania z ulg podatkowych, zatem odliczeń na dziecko, czy też np. na internet. Ponadto możliwe jest także wspólne rozliczanie się z małżonkiem. Również osoby samotnie wychowujące dziecko mają dedykowane prawo do rozliczania rocznego. Warto wiedzieć, że generując odpowiednio wysokie zyski można skorzystać z kredytu podatkowego. Niewątpliwie bardzo korzystny jest przepis umożliwiający pomniejszenie przychodów o poniesione koszty ich uzyskania. Warto także poznać wady takiego rozwiązania. W tym przypadku jest to podatek wynoszący aż 32%. Jeżeli przekroczy się dochód 85528 zł konieczne jest także prowadzenie podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, dlatego w tej sytuacji warto skorzystać z usługi, jaką jest obsługa księgowa.

Podatek liniowy

kalkulatorCiekawą formą opodatkowania dla najmniejszych firm jest podatek liniowy. W tym przypadku niezależnie od dochodu obowiązuje jednakowa stawka wynosząca 19%. Zatem jest to szczególnie korzystna forma dla przedsiębiorców, którzy generują wysokie zyski. W tym przypadku zaliczki można opłacać zarówno miesięcznie, jak i kwartalnie, niemniej należy zdawać sobie sprawę, że system kwartalny przysługuje tylko mikroprzedsiębiorcom. Oczywiście podatek liniowy nie jest pozbawiony wad, a mianowicie w tym przypadku nie obowiązuje kwota wolna od podatku. Nie można również skorzystać z większości ulg podatkowych. Nie posada się także prawa do kredytu podatkowego. Nie ma możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem, a także jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ciekawą formą rozliczenia jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Tutaj przedsiębiorca nie może pomniejszać przychodów o poniesione koszty, jednak stawki ryczałtu są naprawdę niskie i mogą wynosić od 2 do 20%, w zależności od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej. Mogą z niego korzystać tylko i wyłącznie osoby fizyczne uzyskujące dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednocześnie suma przychodów nie może przekraczać 250 tys. euro.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która forma rozliczenia jest najbardziej korzystna dla mikroprzedsiębiorstw. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności, a także uzyskiwanych przychodów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij