Najmodniejsze kierunki w tym roku akademickim a realia rynku pracy
Jeszcze do niedawna ukończenie studiów było przepustką do dobrej pracy, zatem do dobrego zarobku. Obecnie to zupełnie się zmieniło. Jedną z przyczyn tego stanu, jest to, że jeszcze do niedawna ponad 50% absolwentów szkół średnich rozpoczynało studia, a wiele kierunków było zwyczajnie zbyt obleganych. Wystarczy choćby wspomnieć pedagogikę, która jeszcze do niedawna była najpopularniejsza, a jednocześnie generowała też najwięcej bezrobotnych magistrów. Dlatego do kierunku studiów należy poniekąd podchodzić pragmatycznie, a nie tylko wybierać to co się lubi, wszak obecnie rynek pracy jest naprawdę trudny.
Ponadto mając 19 lat czasami trudno podjąć odpowiednią decyzję, dlatego aby nie zamykać sobie drogi do wymarzonych studiów warto np. zdawać na maturze chemię, dlatego podręcznik „To jest chemia. Zakres podstawowy” , bądź „To jest chemia zakres rozszerzony” powinniście mieć w małym palcu. Dzisiaj jednak przedstawimy Wam najmodniejsze kierunki studiów w tym roku akademickim. Dowiecie się także jak mają się do realiów rynku pracy.
Czy znajdę pracę po studiach na kierunku Prawo?
Obecnie studia na kierunku Prawo stały się bardzo modne, a ponadto nietrudno się na nie dostać. Kiedyś dedykowane były tylko do najzdolniejszych uczniów, a ówcześnie niemal każdy może studiować też kierunek. A to dlatego, że powstało wiele uczelni prywatnych, na których można go studiować. Tutaj pojawia się problem. Otóż na państwowe uczelnie nadal dostają się najlepsi, którzy rzeczywiście mogą znaleźć świetną pracę, ale co z pozostałymi? Wszak same studia specjalnie nic nie dają i tutaj kluczowe znaczenie ma dostanie się na aplikację, a to już nie jest takie łatwe. Bądźmy szczerzy na wielu uczelniach prywatnych poziom nauczania jest gorszy niż na uczelniach państwowych, stąd ich absolwenci mają mniejszą wiedzą, przez co dostanie się na aplikację jest trudniejsze. A kończąc ten kierunek i nie robiąc aplikacji jest się poniekąd tylko magistrem prawa, bez specjalnych praktycznych umiejętności, dlatego znalezienie pracy niestety jest bardzo trudne, wszak na rynku pracy takich osób jest naprawdę sporo.
A co z informatyką?
Bardzo dużą popularnością cieszy się również Informatyka. Tutaj warto zauważyć, że zapotrzebowanie na pracowników jest naprawdę spore, a ponadto dobry informatyk może też znaleźć dobrą pracę poza granicami Polski. Jednak tutaj należy pamiętać, że nie sztuką jest przejście przez same studia, lecz największe znaczenie ma zdobycie dużej wiedzy i umiejętności. A wtedy znalezienie dobrej pracy nie będzie wcale trudne.
A może chcesz zostać psychologiem?
No właśnie coraz więcej osób studiuje Psychologię. Nastał wręcz swoisty „bum” na ten kierunek, który poniekąd przypomina niedawną modę na Pedagogikę. Problem jest jednak taki, że obecnie zapotrzebowanie na psychologów nie jest zbyt duże. Otóż jeżeli marzy Wam się prowadzenie terapii to studia na tym kierunku są dopiero małym krokiem w tę stronę. Otóż konieczne jest następnie zapisanie się do szkoły psychoterapii, w którymś z towarzystw psychoterapeutycznych i w ramach tej szkoły trzeba odbyć 590 godzin kształcenia teoretycznego oraz umiejętności i metod praktycznych, następnie należy posiadać 100 godzin własnego doświadczenia psychoterapeutycznego lub ekwiwalentnego w systemie indywidualnym lub grupowym. Kolejnym elementem jest przeprowadzenie 150 godzin superwizji indywidualnej lub grupowej i 360 godzin stażu, na samym końcu 2 lata praktyki psychoterapeutycznej pod superwizją w trakcie 4-letniego okresu szkolenia. Zatem jest tego całkiem sporo, pamiętajcie że po samych studiach z Psychologii będziecie tylko humanistami, a tych na rynku jest aż nadto.
Ekonomia ma wzięcie
Również bardzo popularnym kierunkiem jest Ekonomia, bo po jej ukończeniu można znaleźć pracę w bankowości i finansach. Jednak tutaj musicie wiedzieć, że choć zapotrzebowanie na rynku pracy jest duże, to będziecie mieć również bardzo dużą konkurencję. Niemniej w większości przypadków zarobki w tej branży są stosunkowo wysokie i znaczenie przekraczają średnią krajową. Ale choć konkurencja jest duża, to jeżeli jesteście dobrzy w tym co robicie to bez problemu znajdziecie pracę.
Jeżeli jeszcze nie wiecie, co chcecie robić w przyszłości, to być może potrzebujecie roku przerwy i czasu na podjęcie decyzji. Pamiętajcie jednak, aby do matury podejść odpowiedzialnie i zdawać przedmioty, dzięki którym nie zamykacie sobie furtki do różnych kierunków. Zatem warto zdawać np. rozszerzoną chemię i tutaj bardzo pomocny będzie podręcznik „To jest chemia. Poziom rozszerzony”.