Przygotowanie do egzaminy ósmoklasisty czas zacząć. Ale jak? Poznajcie 5 najlepszych sposobów, by dobrze się przygotować
Pandemia, pandemią, ale egzaminy odbyć się muszą, na pewno z zachowaniem wszelkich i to najwyższych norm sanitarnych. O ile nie trzeba się obawiać o ten aspekt, to zdecydowanie bardziej należy się bać wyników egzaminów. Każdy wie, jak obecnie wygląda edukacja i że nauczanie online nieszczególnie się sprawdza. Zatem jak przygotować się do egzaminu na zakończenie szkoły podstawowej? Poznajcie 5 najlepszych sposobów
Sposób nr 1: regularność kluczem do sukcesu
Cóż nie zaskoczymy Was może naszymi radami, ale też nie będziemy okłamywać, że istnieje jakiś sposób iż nie ucząc się zdacie egzamin ósmoklasisty niemal śpiewająco. Zatem wkładanie notatek pod poduszkę nie przyniesie żadnego efektu. A zatem nie pozostaje nic innego jak wziąć się za naukę i zacząć się uczyć naprawdę intensywnie. Tylko w ten sposób jest szansa, że nadrobicie zaległości i zdacie egzamin na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli Wam się nie uda to nie koniec świata, ale warto się starać, bo zdając dobrze egzamin może dostać się do dobrej szkoły i wybrać klasę o takim profilu, który rzeczywiście Was interesuje. Zatem choćby dlatego, że będziecie mieć wybór, a nie pójdziecie do danej szkoły tylko dlatego, że są w niej wolne miejsca, warto się starać. Aby nadrobić zaległości trzeba zacząć uczyć się regularnie i codziennie powtarzać daną partię materiału. Tutaj nie można iść na kompromisy, lecz trzeba włożyć w naukę maksymalnie dużo wysiłku, bo tylko w ten sposób można zdać dobrze egzamin.
Sposób nr 2: uczestnicz w lekcjach online
Przygotowania do egzaminu ósmoklasisty będą odbywać się także na lekcjach online. Dlatego także należy w nich uczestniczyć, ale nie tylko biernie, lecz i czynnie. Otóż nie chodzi o to, abyście siedzieli przed komputerem i udawali, że słuchacie, a w rzeczywistości myśleli o czymś innym bądź co gorsza wyłączyli głośniki i nie słuchali w ogóle. Pamiętajcie, że dla nauczycieli nauczanie online także nie jest przyjemne i wymaga od nich dodatkowego przygotowania. Choć dotychczas niespecjalnie się sprawdzało, bo było nowością, tak aktualnie będzie już tylko lepiej. Ponadto jeżeli nie rozumiecie danego zagadnienia to należy pytać, wszak „kto pyta nie błądzi”. Pomyślcie im więcej nauczycie się na lekcjach, tym mniej będziecie musieli poświęcić czasu na dalszą edukację.
Sposób nr 3: poproś o pomoc
Zapewne Wasi rodzice są także bardzo zapracowani, ale na pewno z chęcią Wam pomogą i dzięki temu rzeczywiście nadrobicie zaległości możliwie szybko. Poproście więc ich o pomoc i wytłumaczenie danych zagadnień. Ale ich pomoc ma się skończyć na tłumaczeniu, a nie na rozwiązywaniu za Was zadań, bo przez takie zachowanie dorobicie się co najwyżej większych zaległości i czeka Was jeszcze więcej nauki.
Sposób nr 4: ucz się popołudniami i pamiętaj o wypoczynku
Można uczyć się i 10 godzin, a i tak efektywność będzie mała bądź żadna, ale można uczyć się godzinę, a efektywność będzie zdecydowanie większa. Zatem nie liczy się ile czasu się uczycie, ale jakie są efekty tej nauki. A więc na samym początku musicie pamiętać, aby uczyć się nie nocą, lecz popołudniami, ewentualnie rano, jeżeli lekcje są od południa. Dodatkowo ucząc się należy skupić się tylko na nauce, a nie na przeglądaniu sieci czy pisaniu wiadomości. Dodatkowo trzeba też pamiętać o chodzeniu spać o odpowiedniej godzinie, a więc nie o 2 czy 3 w nocy, bo wtedy wstając o 7 śpicie za mało, co przekłada się na problemy ze skupieniem i jeszcze większy brak chęci.
Sposób nr 5: oglądaj kanały edukacyjne i naukowe
Z sieci można także sporo dobrego się nauczyć. Zatem warto odwiedzać kanały edukacyjne i naukowe, gdzie dane zagadnienia są bardzo dobrze tłumaczone, a więc pomoże Wam to w nauce. Warto odwiedzić choćby kanał na Youtube Pan Belfer, gdzie poruszane są zagadnienia z chemii. Z kolei na kanale Pi-stacja można zobaczyć filmiki z lekcjami z matematyki. Naprawdę jest z czego wybierać, ale te naszym zdaniem są świetne.
Skoro aktualnie uczestniczycie w lekcjach online to oznacza, że macie więcej czasu, wszak nie musicie choćby dojeżdżać. Zatem ten wolny czas warto spożytkować na naukę bądź nadrabianie zaległości, bo egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami.