Piękne włosy to niezwykła wizytówka kobiety, która dodaje kobiecości i pewności siebie. Lśniące i gęste włosy to duży atut, dlatego należy o nie dbać, aby były w jak najlepszej kondycji. Czy wiesz jakie są popularne problemy z włosami i jak im zapobiegać?
Osłabione włosy i wypadanie włosów – skąd się bierze i jak mu zaradzić?
Kiedy dziennie tracimy więcej niż 100 włosów, jest to już powód do niepokoju, bo wtedy wypadanie włosów jest nadmierne. Przyczyny wypadania włosów mogą być naprawdę różne, takie jak stres, niewłaściwa dieta, zbyt agresywna pielęgnacja i stylizacja, mechaniczne uszkodzenia w trakcie rozczesywania czy mocnego związywania włosów. Czasem włosy są także osłabione przez różne choroby skóry takie jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Jak wdrożyć profilaktykę przeciw wypadaniu włosów? Zasadniczo należy je delikatnie pielęgnować, unikać stylizacji na gorąco, gwałtownego rozczesywania, a także trzeba zadbać o dietę i witaminy. Jeśli te wskazówki nie pomogą, a włosy nadal wypadają, trzeba wybrać się do dermatologa lub trychologa, który ustali przyczyny wypadania włosów i dobierze odpowiednią kurację.
Moje włosy się puszą – co mam zrobić?
Jeśli jesteś właścicielką kręconych kosmetyków lub Twoje włosy są średnioporowate lub wysokoporowate, możesz mieć problem z puszeniem się włosów. Puszące się włosy ciężko jest układać i nie wyglądają one najlepiej. Co można wtedy zrobić? Przede wszystkim unikać wysokich temperatur w stylizacji włosów, czyli przy suszeniu i używaniu lokówki i prostownicy. Jeśli już musimy stosować takie zabiegi, to należy stosować mleczko z termoochroną, które zabezpieczy nasze włosy. Poza tym, nie można spać z mokre głową, bo mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, a pocieranie kosmyków o poduszkę, powoduje ich gorszą kondycję i poranne puszenie się. Jeśli chodzi o akcesoria, to przyda się drewniany grzebień z szerokim rozstawem ząbków i specjalny ręcznik do wchłaniania wody po umyciu głowy. Czy wiesz co stosować na puszenie się włosów? Odpowiednie i lekkie kosmetyki nawilżające i wygładzające, będą bardzo ważne w takiej pielęgnacji. Ceramidy, miód manuka, polimery, składniki lipidowe, olejki owocowe, witamina C – tego szukaj w kosmetykach do włosów puszących się.
Łuszczyca skóry głowy – jak sobie z nią radzić?
Łuszczyca na skórze głowy to poważne wyzwanie w pielęgnacji włosów, do którego należy podejść poważnie. Jako choroba o możliwych nawrotach i zaostrzeniach, o podłożu autoimmunologicznym, jest niemożliwa do wyleczenia. Trzeba jednak łagodzić jej objawy, aby przynieść sobie ulgę. Może ona wpływać również na kondycję włosów, które są osłabione i pod wpływem pojawiającej się łuski na głowie, mogą utrudniać wzrost włosów i powodować ich okresowe wypadanie. Ma to miejsce, szczególnie gdy drapie się lub zdrapuje łuski na głowie, które mogą odpadać razem z włosami. W tym przypadku ważne jest nawilżanie i natłuszczanie skóry głowy, która jest wysuszona i powoduje swędzenie. Świąd skóry głowy jest bardzo charakterystyczny w przebiegu łuszczycy. Nawilżanie skóry i zmiękczanie łuszczącego się naskórka to codzienne wyzwanie w leczeniu łuszczycy.