Zadbaj o siebie zimą – poznaj najlepsze sposoby na piękną cerę i włosy, gdy za oknem mróz
Zimowa aura zdecydowanie nie wpływa korzystnie na naszą skórę i włosy. Dotyczy to obydwu płci. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety rezygnują z noszenia czapek, a to duży błąd. Owszem fryzura, gdy się je zdejmie często nie wygląda najlepiej, ale są sposoby, by szybko ją poprawić, albo wcześniej zniwelować ten efekt. Skóra narażona na mróz z kolei pęka, staje się szorstka i sucha, dlatego nawilżenie jest tu niezbędne. Poznaj zatem najlepsze sposoby na cerę i włosy, gdy za oknem mróz.
Po pierwsze: noś czapkę, bo pogorszysz kondycję Twoich włosów
Niezależnie od tego czy nosisz pompadour, czy też french crop, musisz nosić zimą czapkę. Nie powinna ona ściśle przylegać do skóry głowy, aby ta nadmiernie się nie pociła. Musi być wykonana z naturalnych materiałów takich jak: bawełna czy wełna. Materiał musi pozwalać skórze oddychać przez to Twoje włosy nie będą nadmiernie przetłuszczone oraz nie będą tak bardzo osłabione. Nie noszenie czapki powoduje, że zwężają się naczynia krwionośne, a to prowadzi do osłabienia mieszków włosowych i cebulek włosów, a w konsekwencji wypadania włosów i ich przerzedzania. Zatem jeśli nie możesz pochwalić się bardzo gęstą fryzurą, a jednak reanimujesz ją różnymi sposobami, to aby Twoje wysiłki nie poszły wniwecz, musisz koniecznie nosić czapkę z naturalnego włókna.
Po drugie: stosuj dobrej jakości szampony i odżywki dopasowane do specyfiki Twoich włosów
Jedni mają włosy płaskie i matowe, inni przetłuszczające się i elektryzujące, jeszcze inni suche i pozbawione blasku. Niewątpliwie do każdego rodzaju włosów można dobrać odpowiedni szampon. Jeśli dodatkowo używasz pasty do włosów, to polecamy Ci produkty do pielęgnacji producenta kosmetyków American Crew. Kosmetyki do włosów przesuszonych to te oparte na naturalnych olejach, ekstraktach z rumianku, rozmarynu czy tymianku. Olejki z drzewa herbacianego czy mięta pieprzowa w składzie szamponu także pomogą na zimowe przesuszenie. Z kolei do włosów przetłuszczających się warto wybrać szampony i odżywki o lekkiej konsystencji, a także najlepiej myć włosy codziennie. Nawilżenie olejkiem arganowym czy jedwabiem pozwoli uniknąć efektu elektryzowania. Można również czapkę wewnątrz spryskać preparatem antystatycznym. Odpowiednio dopasowana odżywka także jest ważna, ale nie można stosować jej zbyt dużo, aby nie doprowadzić do przetłuszczania się włosów i skóry głowy. Najlepiej wybierać te przeznaczone do spłukiwania. Takie kosmetyki dla mężczyzn są naprawdę pomocne nie tylko w okresie zimowym. Do włosów z łupieżem, który także może się pojawić przez noszenie nieodpowiedniej czapki, wybierz szampony i odżywki na bazie oleju z czarnuszki, mniszka lekarskiego czy olejku konopnego, które mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
Po trzecie: zadbaj o swoją dietę, aktywność fizyczną i odpoczynek
Na stan naszych włosów wpływa również dieta i tryb życia. Zatem w zimie, choć bardzo Cię korci musisz zrezygnować ze spożywania cukrów prostych, a także tłuszczów odkładających się w naczyniach krwionośnych. Wybierz dobre tłuszcze wielonienasycone zawarte w rybach morskich. Jedz sporo owoców i warzyw, szczególnie te bogate w witaminy A, C i E, gdyż ten kompleks witamin w sposób szczególny wpływa na kondycję skóry i włosów. Pamiętaj, że na polepszenie krążenia dobrze wpływa również aktywność fizyczna, ale dobrze się do niej przygotuj ubierając bieliznę termoaktywną pod dres i czapkę na głowę. Również ograniczenie stresu i regularne wysypianie się powodują, że nasza skóra i włosy są w lepszej kondycji. Warto zatem stawiać na dobry jakościowo wypoczynek.
Po czwarte: nawilżaj skórę stosując kosmetyki zawierające hydrolaty
Skóra w zimie narażona jest na przesuszenie, dlatego warto stosować kosmetyki zawierające hydrolaty wiążące wodę w komórkach. Kremy do ciała powinny zawierać naturalne oleje, glicerynę, aloes, wosk pszczeli, a także kwas hialuronowy. Mężczyźni również powinni używać pomadek ochronnych, bowiem wargi są najbardziej narażone na mróz i często skóra na nich pęka. Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu, także brody – olejkami do brody masz gwarancję, że nawet częste przenoszenie się z zimnego podwórka do ciepłego, ogrzewanego pomieszczenia nie wpłynie bardzo negatywnie na stan skóry i włosów.
Odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry jest niezbędna w zimie. Czytaj więc etykiety i wybieraj produkty najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.